• Przedszkole Niepubliczne Motylkowa Akademia
  • Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne nr 43 z Oddziałami Dwujęzycznymi.
Łańcuch serc dla Ukrainy!

Łańcuch serc dla Ukrainy!

Ponad pół tysiąca uczniów z Zespołu Edukacyjnego im. Lotników Amerykańskich z warszawskich Bielan zrobiło „łańcuch serc”, by symbolicznie połączyć się z rówieśnikami, którzy uciekają przed wojną z Ukrainy i z tymi, którzy tam zostali.

Akcja stała się też motywem przewodnim teledysku do piosenki „Czy dobro nam potrzebne jest?”, którą napisał i skomponował muzyk i nauczyciel Patryk Rogoziński. Ten utwór zaczął pisać w czasie lockdownu spowodowanego pandemią obserwując to, co dzieje się dookoła, jak zmienia się świat. Wojna w Ukrainie i przerażające obrazy, które z niej docierają, dopisały kolejne wersy piosenki. Dzieci i młodzież ze szkolnego chóru prowadzonego przez Patryka Rogozińskiego, swoją interpretacją i zaangażowaniem, nadały jej niezwykłą moc.

Do nagrania klipu zaproszona została Masza - jedenastolatka, która razem z rodziną była zmuszona uciekać przed wojną z Kijowa. Teraz, tak jak setki tysięcy innych dzieci, szuka spokoju w Polsce. Pasją jedenastolatki jest muzyka – uwielbia grać na instrumentach klawiszowych, ale teraz nie może tego robić. Masza w teledysku mówi „Nie chce uciekać, nie chcę się bać.” Nikt z nas nie chce, dlatego trzeba się wspierać i dawać nadzieję, a każdy z nas robi to, tak jak potrafi – także za pośrednictwem muzyki. Dzieci, młodzież i nauczyciele stają ramię w ramie i razem krzyczą: „Nie chcemy wojny!”. Dzieci rozmawiają między sobą o tym, co się dzieje i może się jeszcze wydarzyć, widzą ogrom tragedii, ale też zaangażowanie swoich bliskich w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Tak jak dorośli, także i oni, przeżywają wojnę. Dlatego pomysł na stworzenie „łańcucha serc” na terenie kompleksu szkół Polskiego Stowarzyszenia Promocji Oświatowych Oddział I, został bardzo entuzjastycznie przez nich przyjęty. Razem, obok siebie, stanęły: przedszkolaki, dzieci ze szkoły podstawowej, młodzież z liceum i nauczyciele.

„Po co niszczyć co piękne jest? Nie zdarzy nam raz drugi się. Czemu jest tak wiele zła? Wciąż warto jednak zmieniać świat.”

Zobaczcie teledysk, który powstał także dzięki zaangażowaniu PSPO i wsparciu: Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej, STOART oraz UKSW. Tekst piosenki został przetłumaczony na język ukraiński – wystarczy włączyć opcję „Napisy” na YouTube.