Romuald Kufel

Z językiem angielskim jestem związany zawodowo już ponad 20 lat, choć czuję. jakby moja przygoda z nauczaniem języka trwała co najwyżej kilka lat (praca z młodzieżą jednak odmładza:-).Wykonywanie tego zawodu (oprócz posiadania uprawnień czy umiejętności) ułatwia mi optymistyczne podejście do życia, dobry kontakt z młodzieżą i dziećmi,poczucie humoru a także pewna doza cierpliwości.Staram się mieć pogodne podejście do życia i zawodu, nie tracić zapału do pracy( nie zawsze spotyka się to z aprobatą uczniów-te ciągłe kartkówki, klasówki,wyjścia do teatru na spektakle w j.angielskim,"zmuszanie" ich do udziału w różnych konkursach językowych czy czytanie lektur i czasopism po angielsku( może mi kiedyś wybaczą?) i pozytywnie odbierać uczniów( nawet jeśli się opierają:-).Mówią, że mam uśmiech na zawołanie, choć wszechobecny stres i codzienna gonitwa nie zawsze na to pozwalają.Największą satysfakcją jest dla mnie (wciąż!) błysk w oku ucznia, który daje mi dalszą motywację do pracy.

Angielski to moja pasja, ale również narzędzie, które przydaje się w moim życiu poza pracą.Pasjonuję się podróżami zarówno tymi bliższymi, jak i dalszymi, lubię poznawać nowe miejsca ludzi, ich kulturę i życie.Pociąga mnie teatr, film i muzyka-bez nich świat byłby znacznie uboższy.

Wielokrotnie myślałem o tym, że mógłbym realizować się zawodowo w zupełnie innych dziedzinach niż nauczanie.Zawsze jednak uświadamiałem sobie, że być może przypadek sprawił to,iż szkoła jest mi pisana na całe życie:-).Ale czy to przypadek czy świadomy wybór nie jest dziś istotne.Ważne jest czy to , co robię, może być przydatne innym.Wierzę, że jak dotąd, udaje mi się osiągać ten cel.