Europa - nasz dom

Europa - nasz dom

Dzięki naszej współpracy z Gustav Heinemann Gesamtschule w Essen zostaliśmy zaproszeni do projektu „Europa – nasz dom” w Herzogenrath.

W projekcie udział wzięły 3 szkoły z Niemiec, Szkoła z Finlandii i my Dominika i Wiktoria z klasy 3a pod opieką nauczycielki języka angielskiego. Wspólnie z panią Mają - nauczycielką języka niemieckiego, dziewczyny przygotowały piękną, nowoczesną prezentację.

Wyruszyłyśmy w poniedziałek 26 lutego do Dusseldorfu, a stamtąd do Hattingen leżącego pół godziny drogi od Essen

Pierwszy dzień w Hattingen. Przyjazd do Pani Gawędy, zwiedzanie miasta. Rano we wtorek dziewczyn odwiedziły szkołę im Gustawa Heinemanna . Najpierw było spotkanie z dyrektorem szkoły, a potem udział w dwóch lekcjach. Na pierwszej była dyskusja o globalizacji. Dziewczyny spisały się świetnie. Druga lekcja to lekcja z imigrantami, którzy dopiero niedawno przyjechali do Niemiec.

O godz. 10.30 wyruszyłyśmy do Herzogenrath po 1,5 godziny byłyśmy na miejscu. Dziewczyny poznały koleżanki z tutejszej szkoły, u których będą nocować. Dominika u Christiny a Wiktoria u Seliny. Zmartwiły się, że nie będą razem ale doskonale sobie poradziły.

Resztę wtorku spędziłyśmy na zwiedzaniu Aachen czyli Akwizgranu, miasta Karola Wielkiego i fontann

Środę zaczynamy w szkolnej kawiarence, która zaprojektowali i urządzili sami uczniowie od przygotowanego przez uczniów śniadania w ramach projektu zdrowe odżywianie. Po śniadaniu przedstawialiśmy nasze prezentacje.

Niestety tutejsze szkoły mają ograniczony dostęp do Internetu. Uczniowie mają też zakaz korzystania z telefonów komórkowych w ramach walki z cyberprzemocą. A nasza prezentacja była w prezi, którego tu nie używają. Mimo ogromnej tremy i kłopotów z Internetem prezentacja była bardzo udana (zdaniem organizatora warsztatów p. Jensa Klein’a– najlepsza)

Każda grupa przedstawiła swój wymarzony dom dla Europy. Wyniknęło zabawne nieporozumienie, ponieważ Finki nie wyobrażają sobie domu bez sauny, która u nas jest symbolem zamożności. Uczniowie dostali arkusze z planami domów na które naniosą swoje pomysły jak ma wyglądać idealny dom dla Europy.

W czasie pracy odwiedził nas burmistrz Herzogenrath pan Christoph von den Driesch

W czwartek zastanawialiśmy się jakie konflikty mogą się pojawić w naszym wspólnym domu. Wymyślaliśmy krótkie przedstawienie, żeby pokazać, że wszystkie nieporozumienia można rozwiązać przy dobrej woli obu stron.

W piątek ważny dzień - prezentowaliśmy wyniki naszej pracy przed innymi uczniami. UDAŁO się. Wszyscy zadowoleni z dobrze wykonanej pracy. W nagrodę poszliśmy na międzynarodowy poczęstunek przygotowany przez grupę Erasmusa, która pracowała nad projektem o zdrowiu, były potrawy z Finlandii i Hiszpanii.

Jedzenie było pyszne chociaż było nam trochę żal, że nasze spotkanie dobiegło końca właśnie wtedy kiedy zaczęliśmy się tak dobrze bawić ze sobą. Nawet nie zauważyliśmy, że wszyscy mówią między sobą po angielsku nawet kiedy nie muszą