• Przedszkole Niepubliczne Motylkowa Akademia
  • Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne nr 43 z Oddziałami Dwujęzycznymi.
Nie damy się nabrać!

Nie damy się nabrać!

W grudniu i styczniu przeprowadziliśmy w naszej szkole cykl warsztatów dla uczniów dotyczących tzw. fake newsów.

Zależy nam, aby młodzi ludzie, szczególnie w dobie pandemii, byli świadomi - nie ulegali prostym manipulacjom i byli w stanie sami docierać do prawdy. Licealiści uczyli się jak rozpoznawać takie fałszywe komunikaty, jakich narzędzi używać, żeby je odróżnić od wiadomości rzetelnych. Uczniowie poznali, jakie techniki manipulacji wykorzystują najczęściej autorzy fake news’ów i jak sobie z nimi radzić. Ważną częścią warsztatów była dyskusja o tym jaki wpływ mają fake news’y na nasze codzienne życie i nasze życiowe wybory.

Warsztaty zostały przeprowadzone dla licealistów, w lutym wezmą w nich udział uczniowie klas 7-ych i 8-ych. Poprowadził je nasz gość, pan Marcin Mińkowski, korzystając m.in. ze swojego bogatego doświadczenia w branży IT. (www.minkowski.edu.pl).

Myślimy, że temat fake news’ów to dobry początek do rozmowy o świadomej aktywności uczniów w social mediach w ogóle. O chronieniu własnej prywatności w sieci a także o tym, jaką wartość mają dane z naszych aktywności na portalach społecznościowych dla różnych podmiotów gospodarczych.

To dobry kierunek?