• Przedszkole Niepubliczne Motylkowa Akademia
  • Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne nr 43 z Oddziałami Dwujęzycznymi.
Warsztaty z uczenia się

Warsztaty z uczenia się

Kolejna odsłona programu Wars i Sawa za nami. Klasy 2B i 2A przeszły intensywne warsztatowe chwile :) Uczniowie 2B (za sugestią rodziców) jasno zdefiniowali potrzeby - chcemy ulepszyć nasz proces uczenia się. Jak myślicie, który z poniższych tematów wybrali?

• Jak dobrze zabrać się do nauki? „Technikalia”: czas, miejsce, mój stan…
  • Jak sprawić, by chciało się chcieć? Motywatory, rozpraszacze, czasu pożeracze i efektywne planowanie.
  • Co to znaczy „uczyć się”? Nauka z notatek, z podręcznika.
  • Czy istnieje „szybka” nauka? Mnemotechniki i inne triki.
  • Jak wykorzystywać wiedzę o stylach uczenia się w nauce?
  • Jak wykorzystywać wiedzę o typach inteligencji w nauce?

Skupiliśmy się na temacie nr 2 – zrobiliśmy test na to, które „rozpraszacze” najbardziej nam doskwierają; wspólnie ustaliliśmy, co najbardziej motywuje nas do nauki; zapoznaliśmy się z pomysłem „słoików motywacyjnych” i ustaliliśmy, jak należy planować działania związane z nauką, bo przecież nie chodzi o to, by być zajętym, a by być efektywnym! Padły też trudne pytania o to, po co w ogóle uczyć się w dobie internetu? Grunt to postawa refleksyjna, a tej naszym uczniom nie brakuje.

Zgodnie z zapowiedzią w programie pojawiły się też miłe chwile związane z warsztatami o mocnych stronach. Podczas zajęć w klasie 2A emocje wzięły górę – wiele osób podzieliło się poruszającymi historiami, z których jasno wynika, że jest w nas więcej siły i determinacji niż możemy przypuszczać… Ale mocnych stron określiliśmy znacznie więcej – gdy ktoś nie miał już pomysłu, z pomocą przyszli inni i na specjalnych „kartach zachwytów” wypisali, za co cenią daną osobę. Końcowy plakat pokazał, na czym opiera się siła klasy 2A:)

Już niedługo kolejne „warsowe” przygody:)