Polskie Stowarzyszenie Promocji Oświatowych OPP
  • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • Gimnazjum Niepubliczne nr 12 z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne nr 43
Programowanie to język przyszłości. Dlatego już dziś warto go poznawać!

Programowanie to język przyszłości. Dlatego już dziś warto go poznawać!

Dzięki współpracy naszej szkoły z Ambasadą USA, grupa dzieci z klas 4-6 uczestniczy w zajęciach z programowania. Warsztaty te są prowadzone przez instruktorki firmy Kids Code Fun, zajmującej się cyfrową edukacją dzieci i młodzieży.

Nasza szkolna grupa składa się po równo z dziewcząt i chłopców, gdyż wiemy jak ważne jest zachęcanie wszystkich, a zwłaszcza dziewczynek, do udziału w tego typu zajęciach. Programować może każdy, jeśli tylko chce. Nie poddajemy się więc stereotypowemu myśleniu, że informatyka jest tylko dla wybranych.

Odbyły się już warsztaty z projektowania i druku 3D. Uczestnicy poznali program Tinkercad - narzędzie online do tworzenia i edycji modeli 3D. (Tinkercad jest własnością firmy Autodesk, podobnie jak „dorosłe” profesjonalne narzędzie AutoCAD oraz projekt 123D.) W czasie cotygodniowych spotkań uczniowie stworzyli autorskie projekty ozdób świątecznych, które zostaną wydrukowane i przekazane Panu Ambasadorowi USA w Polsce. Uczniowie opracowali też projekty przedstawiające znane amerykańskie budowle.

Podczas ostatnich zajęć z tego cyklu mogli zaobserwować drukarkę 3D w czasie pracy. W ciągu ok. 40 minut, przy użyciu filamentu, wydrukowany został kilkucentymetrowy, biały robot. Pomimo, że trwało to dość długo, uczestnicy wytrwale obserwowali jak warstwa po warstwie powstaje plastikowa figurka. Cierpliwość była potrzebna również wtedy, gdy robocik stał gotowy na platformie drukarki i stygł. Dopiero, gdy temperatura spadła z ponad dwustu do ok. 36oC można było go wziąć do ręki.

Obecnie uczestnicy warsztatów zajmują się programowaniem z wykorzystaniem robotów Dash. To roboty o bardzo sympatycznym wyglądzie, które pozwalają bawić się i uczyć programowania, a zarazem rozwijać język angielski. Roboty Dash reagują bowiem na komendy, przekazywane poprzez tablet, w języku angielskim. Wyposażone w liczne sensory pozwalają się zaprogramować na wiele sposobów, reagują na głos, tańczą, śpiewają...

Poprzez zabawę z robotami dzieci wchodzą w świat programowania - m.in. tworzenia zdarzeń, algorytmów, budowania sekwencji i pętli. Rozwijają przy tym kluczowe umiejętności, takie jak: twórcze podejście i logiczne myślenie skupione na rozwiązywaniu problemów, precyzyjne prezentowanie swoich myśli oraz współpraca.

Zajęcia z programowania są idealnym połączeniem zabawy i twórczego, logicznego myślenia. Być może nie każdy uczestnik czy uczestniczka warsztatów zajmie się w dorosłym życiu programowaniem, ale na pewno łatwiej będzie im wszystkim zrozumieć otaczający świat, w którym technologia już dziś jest wszechobecna.

Zdjęcia