Polskie Stowarzyszenie Promocji Oświatowych OPP
  • Przedszkole Niepubliczne Motylkowa Akademia
  • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne nr 43 z Oddziałami Dwujęzycznymi.
Program Wars i Sawa, czyli co słychać w Szkole

Program Wars i Sawa, czyli co słychać w Szkole

Program wspierania uzdolnień „Wars i Sawa” działa w naszej szkole także w bieżącym roku szkolnym. Minęło parę miesięcy, a za nami szereg działań. Zostały przeprowadzone diagnozy uzdolnień naszych nowych uczniów z klas pierwszych – poznali oni swoje style uczenia się, dominujące półkule, a także typy inteligencji. Teraz czas na „zrobienie użytku” z tej wiedzy – niebawem odbędą się warsztaty z technik uczenia się.

„Pierwszaki” starały się także „spojrzeć w głąb siebie” - typowali własne uzdolnienia, opisywali swoje mocne strony. Podobnymi obserwacjami dotyczącymi uczniów klas pierwszych podzielili się także nauczyciele, a to wszystko po to, by wytypować najzdolniejszych do specjalistycznych testów w poradni psychologiczno-pedagogicznej, a innym pomóc jak najefektywniej rozwijać uzdolnienia.

A jest ich w istocie sporo – w naszych szkołach stwarzamy przestrzeń do rozwoju różnorodnych zdolności, także społecznych - wszyscy, którzy chcą kształtować własną inteligencję interpersonalną angażują się w aktywności Koła Wolontariatu. Dla uzdolnionych (i nie tylko) informatycznie zaproponowaliśmy warsztaty programowania z języka Python w ramach programu Koduj z klasą, a także warsztaty z programu Adobe Photoshop. Uzdolnieni humaniści mieli natomiast szansę „wyszaleć się” podczas Dni Literatury, gdy w naszej szkole fikcja literacka spójnie mieszała się z rzeczywistością.

O tych wszystkich działaniach przeczytać można na naszym szkolnym blogu – Wysokie Loty.

Jak co roku próbowaliśmy też sił w konkursach przedmiotowych; pierwszy etap pozytywnie przeszli: Karolina i Kuba z biologii, z języka polskiego Zuzia, a z angielskiego - Florencja, Zuzanna, Janek i Mieszko. Natomiast Marysia, Julia i Natalia nadal rozwijają się wokalnie, a za swoje działania otrzymały podziękowania od fundacji Edulandia.

W naszym programie rozwijają się nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Jeszcze w poprzednim roku wzięli oni udział w spotkaniu „Letnie seminaria u Warsa i Sawy” czy konferencji innowacyjnych nauczycieli i edukatorów „Inspiracje 2015”. W tym roku nauczyciele poszerzać będą swój zasób metod pracy ze zdolnościami uczniów podczas różnorodnych spotkań; jednym z nich była grudniowa konferencja „Budząca się szkoła – motywacja, relacja, uczenie się”.

Szczególnym sposobem na połączenie rozwoju uczniów i nauczycieli było szkolenie, które przeprowadził uczeń klasy 1L – Maciek. Jego prezentacja dotyczyła wykorzystywania w praktyce nowych aplikacji technologiczno-informacyjnych. W takich sytuacjach korzystają wszyscy:)

Przed nami kolejne działania – między innymi praca z portfolio rozwoju osobistego, a także współpraca z portalem indywidualni.pl.